TÜRKİYE

Tümü

Diyarbakır adliyesinde 'sıramatik' uygulaması

(7 Yil, 5 Ay önce) 705 İzlenme
Diyarbakır Adliyesi'nde başlatılacak uygulamayla yargının iş yükünün hafifletilmesi hedefleniyor.

Adalet Bakanlığının desteğiyle Diyarbakır Adliyesi'nde yargının iş yükünün azaltılması amacıyla yürütülen "Mahkeme Yönetim Sistemi Güçlendirilmesi Projesi", 15 Ocak'ta devreye girecek.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Cihan Kart ile proje kapsamında hazırlanan ceza ve hukuk mahkemeleri ön bürolarını basın mensuplarına tanıttı.

Solmaz, yaptığı açıklamada, "Mahkeme Yönetim Sistemi Güçlendirilmesi Projesi"nin Adalet Bakanlığının 790 bin lira desteğiyle hayata geçirildiğini söyledi.

Projenin ilk olarak 5 pilot adliyede uygulandığını anımsatan Solmaz, toplumda çok önemli olumlu yansımaları olduğu için bakanlık tarafından 20 adliyede daha uygulanmasına karar verildiğini ifade etti.

Solmaz, proje sayesinde yargı çalışanlarına ideal çalışma koşulları sunma ve vatandaşların yargısal hizmetlere ulaşmasını kolaylaştırmanın hedeflendiğini dile getirerek şu bilgileri aktardı:

"İlk derece mahkemelerinde yargıyı hızlandırmayı amaç edinen proje sayesinde ön büro, danışma masaları ve kısıtlı olan uygulamalarının yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Bu kapsamda hangi blok olduğunu gösteren yön levhaları ile koridorlarda bulunan birimleri gösteren tabela ve birimlere giden yolu gösteren yer yazıları uygun şekilde konulmuştur. Vatandaşların kalem personelini gereksiz yere meşgul etmeden kendileriyle alakalı soruşturma evrakı ve dava dosyalarındaki belgelere kolay ve hızlı biçimde ulaşmaları sağlanacaktır."

-"Sıramatik" ve gişe göstergeleri

Çalışmalar kapsamında yargı sisteminde yeni uygulamaların da devreye alındığını bildiren Solmaz, ortalama yargılama süresi ve mevcut iş yükünün azaltılmasını hedeflediklerini belirtti.

Projenin 15 Ocak'ta devreye gireceğini bildiren Solmaz, şunları kaydetti:

"Duruşma bildirim sistemi Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) entegre edilerek hizmet kalitesi artırılacak ve duruşma salonu önünde beklemeler azaltılacak. Sıkça başvurulan yargı yollarına ilişkin olarak hukuk dilinden uzak ve vatandaşın rahatça anlayabileceği bilgi broşürleri hazırlanarak adliyeye gelen herkesin danışma masasından ücretsiz olarak yararlanması sağlanacak. Ön bürolara hizmet almaya gelen vatandaşlarımızın rahat bir şekilde hizmet almalarını sağlamak için sıramatik ve gişe göstergeleri kurulacak. Adalet Bakanlığının uygun görmesi halinde 'Adli Zaman Yönetimi Projesi'nin uygulanması planlanmaktadır."

AA


ARŞİV
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 3 kişi katıldı.