TÜRKİYE

Tümü

Albatros harekatı'ndan ilk görüntüleri ortaya çıktı

(7 Yil, 6 Ay önce) 475 İzlenme
Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin uyuşturucu madde taşıdığı belirlenen Bolivya bandıralı gemiye uluslararası sularda düzenlediği "Albatros Harekatı"nın ilk görüntüleri ortaya çıktı.

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Türkiye'nin Libya açıklarında uluslararası sulardaki uyuşturucu operasyonuna ilişkin, "Sahil Güvenlik Komutanlığının 4 korveti ile uluslararası sularda özel harekat icra ederek büyük miktarda uyuşturucu ele geçirdik" dedi.

Uluslararası sularda gerçekleştirilen "Albatros harekatı"ndan dönen ve Marmaris'teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığına demirleyen "TCSG Yaşam" adlı gemide basın toplantısı düzenleyen Tümamiral Üstem, 2 Ocak Cumartesi günü "Joudi" ismindeki Bolivya bandıralı gemide uyuşturucu madde olduğu ihbarı alındığını, bunun üzerine görevlendirilen Sahil Güvenlik uçağı tarafından bahse konu geminin Kıbrıs Adası'nın batısında bulunduğu ve batıya doğru hareket halinde olduğunun tespit edildiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığınca verilen direktif gereğince gemiye operasyon yapılmasına karar verildiğini belirten Üstem, bu kapsamda Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından "TCSG Yaşam" ve "TCSG Umut" gemileri ile bir Sahil Güvenlik uçağının görevlendirildiğini ifade ederek, "Ayrıca bir Sahil Güvenlik özel harekat timi ve bir güvenlik helikopteri ile Emniyet Genel Müdürlüğü narkotik ve özel harekat personeli, TCSG Yaşam gemisinde konuşlandırılmıştır" dedi.

Üstem, TCSG Yaşam gemisince Kıbrıs Adası batısından itibaren izlenen gemiye, 1988 tarihli

Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin Viyana Konvansiyonu'nun 17. maddesine göre bayrak devleti olan Bolivya'dan izin alınmasının ardından, 5 Ocak'ta uluslararası sularda müdahaleye başlandığını kaydetti.

"Suriye uyruklu 9 mürettebat kontrol altına alındı"

Söz konusu geminin uyum göstermemesi üzerine, helikopter ve ani müdahale botuyla düzenlenen operasyonda gemiye çıkıldığını anlatan Üstem, geminin, Suriye uyruklu 9 mürettebatıyla kontrol altına alındığını ifade etti.

Üstem, Sahil Güvenlik Özel Harekat Timi ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı ekiplerce gemide yapılan aramada bir konteyner içerisinde yüksek miktarda toz esrarın tespit edildiğini bildirdi.

Detaylı arama devam ediyor

Geminin bütün ambarlarına girildiğini vurgulayan Üstem, detaylı arama faaliyetlerinin ise devam ettiğini söyledi.

Tonlarca toz esrar

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Üstem, yaklaşık 20 tonluk bir konteynerin içerisinde oldukça yüklü miktarda toz esrarın yanı sıra parti bazlı malzemelerin de bulunduğunu söyledi.

Kesin rakam verememekle birlikte toz esrarın 5 tondan aşağı olmadığını, 12-13 tona kadar çıkabileceğinin tahmin edildiğini kaydeden Üstem, "Gemi önceden limana getirilip detaylı ölçümler ve aramalar yapılmadığı için rakam konusunda net bir bilgi veremiyoruz. Rakam daha sonra ortaya çıkacak" diye konuştu.

AA


ARŞİV
ANKETLER
Aydın Büyükşehir Belediyesinin Çalışmalarından Memnun musunuz?
Bu ankete toplam 3 kişi katıldı.